”Sverige tillhör världseliten inom MS-forskning”

Sverige ligger i framkant när det gäller vård och behandling av multipel skleros, mycket tack vare ett nationellt kvalitetsregister och en strategi som prioriterar högeffektiva behandlingar. Professor Fredrik Piehl påpekar dock att strukturella hinder hotar att bromsa utvecklingen, och att sjukvården och universiteten behöver samverka bättre för att förbättra möjligheterna för den patientnära kliniska forskningen.

Multipel skleros (MS) är en kronisk sjukdom i det centrala nervsystemet där kroppens eget immunförsvar attackerar nervcellerna och det skyddande fettlagret runt nervtrådar, vilket leder till en rad neurologiska symtom som påverkar rörelse, känsel och balans.*

Svensk MS-vård har genomgått en transformation de senaste decennierna och framgångarna vilar enligt Fredrik Piehl, överläkare och professor vid Karolinska Universitetssjukhuset, på en aktiv roll i internationell läkemedelsutveckling – men också en systematisk uppföljning via det nationella MS-registret, som blivit en förlaga för liknade register i många andra länder.

– Det har lett till en unik kunskapsbas som möjliggjort en strategi med strukturerad uppföljning och tidig insättning eller tidig eskalering till högeffektiv MS-behandling – en metod som vunnit internationellt erkännande. Vi har kunnat gå från försiktighet till offensiv behandling, särskilt för yngre patienter där utveckling av mer permanenta symtom ofta tar många år, vilket gör att man riskerar underbehandling, säger han.

Måste se till livssituationen
För att lyckas fortsätta öka kunskapen och introducera nya behandlingsalternativ är han tydlig med att vården inte får slå sig till ro.

– Vi behöver vidga perspektivet bortom enbart läkemedelsbehandling och även ta hänsyn till patientens hela livssituation. MS är mer än en neurologisk sjukdom – utöver individuella sjukdomsaspekter spelar även samsjuklighet och livsstil en avgörande roll för sjukdomsförlopp och möjligheten att leva ett bra liv på lång sikt, säger han.

Krävs fler kliniska prövningar
Piehl förklarar att forskningen kring MS har gjort stora framsteg de senaste åren och att nya rön kring sambandet mellan MS och körtelfebervirus öppnar dörrar för helt nya behandlingar, till exempel vaccin. Samtidigt finns en ökande medvetenhet om att nuvarande läkemedel inte är effektiva för alla sjukdomsaspekter, men att nya läkemedelstyper här har visat lovande resultat.

– Detta belyser värdet av att vi måste delta i läkemedelsutprövning, men utvecklingskurvan har pekat nedåt under de senaste decennierna. Här behöver regioner och universitet samverka bättre för att ge kliniska forskare och patienter möjligheter och incitament att bidra. Även i nästa steg, när ett läkemedel har blivit godkänt, behöver vi se över strukturen för hur nya läkemedel introduceras i sjukvården – ett godkännande av Europeiska läkemedelsmyndigheten innebär inte att den optimala nyttan av ett nytt läkemedel jämfört med nuvarande behandlingar är fastställd.

Han konstaterar att det finns ett uppenbart behov av att göra hälsoekonomiska analyser innan Sverige inför nya läkemedel i bred skala, och att ett konkret förslag är att ge universitetskliniker ett tydligare mandat att börja använda nya läkemedel i mindre skala.

– På så sätt kan vi bygga upp erfarenhet och kunskap som snabbt kan spridas vidare nationellt. Det gynnar både patienter och forskningen, och gör Sverige mer attraktivt som partner i kliniska prövningar, säger han.

Krävs samarbete för fortsatt ledning
Trots utmaningarna som svensk MS-forskning och läkemedelsintroduktion står inför är Fredrik Piehl optimistisk.
– Sverige tillhör världseliten inom MS, men det krävs nytänkande, god samverkan av alla inblandade instanser och ett fokus på högkvalitativ vetenskap och patientnytta för att vi ska behålla vår ledande position, avslutar han.

*https://www.1177.se/stockholm/sjukdomar--besvar/hjarna-och-nerver/nerver/multipel-skleros--ms/


Novartis är ett globalt läkemedelsföretag med målet att omvandla medicinens möjligheter till bättre hälsa för människor världen över. Inom neurologi har Novartis ett långvarigt engagemang och en bred forskningsportfölj, med fokus på att utveckla behandlingar för bland annat multipel skleros. Företaget kombinerar vetenskap, digital teknik och partnerskap för att bidra till en mer hållbar hälso- och sjukvård – både globalt och i Sverige.

Läs mer på https://www.novartis.se.

stinaherrlin

Learn More →