Välj havsvänligt till påsk – det här betyder den blå märkningen

Sillen är en självklar del av påskbordet, men i takt med att kunskapen om överfiske ökar blir också frågan om hur och var fisken fångats allt viktigare för många svenskar. En ny undersökning visar att en tydlig majoritet vill att sillen ska vara hållbart fiskad. För den som vill välja rätt finns det ett enkelt sätt att göra medvetna val.

För de flesta är sill förknippat med högtider som jul, påsk och midsommar snarare än vardagsmat. Men när sillsäsongen är igång är det inte alltid lätt att orientera sig bland ursprung och bestånd för att göra hållbara val. Därför spelar tydliga och oberoende miljömärkningar en viktig roll.

Märkningar förenklar valet
Carl Dahlman, Sverigechef på MSC, berättar att intresset hos konsumenter att handla hållbart är tydligt, och att miljömärkningar gör det möjligt att fatta ett medvetet beslut utan att själv behöva sätta sig in i alla detaljer.

MSC, som är den mest etablerade miljömärkningen för fisk och skaldjur i Sverige, arbetar med en vetenskapligt baserad miljöstandard för vildfångad fisk. Standarden bygger på tre grundprinciper: för att få bära deras blå märkning måste fisket visa att bestånden är livskraftiga, att påverkan på havsmiljön är begränsad och att fisket förvaltas långsiktigt. Hela leverantörskedjan kontrolleras genom spårbarhetskrav, vilket gör det möjligt att följa fisken från hav till fat.

Lär dig mer på msc.org/se.

Engagemanget hos konsumenter är starkt
Drygt sju av tio uppger i en ny Sifo-undersökning, genomförd av Verian på uppdrag av Marine Stewardship Council, MSC, att det är viktigt att sillen kommer från hållbara bestånd och är fångad på ett ansvarsfullt sätt. Det främsta skälet är att minska överfiske och bevara fiskbestånden, följt av att skydda havsmiljön och den biologiska mångfalden.

– Två av tre uppger dessutom att de sannolikt skulle välja en miljömärkt produkt om alternativet fanns tillgängligt. Samtidigt finns ett tydligt kunskapsglapp: färre än hälften vet var den sill som konsumeras i Sverige huvudsakligen fiskas, berättar han.

Skifte i butikshyllorna – Nordsjösillen tar plats
Carl Dahlman beskriver hur trycket på världens hav ställer allt högre krav på ansvarstagande och långsiktighet i fisket. När bestånd förvaltas hållbart skapas bättre förutsättningar både för ekosystemen och för framtidens fiske.

– Vi ser nu en tydlig förflyttning i marknaden där fler aktörer väljer Nordsjösill från hållbara bestånd. Det är ett viktigt steg för att säkerställa att vi kan fortsätta erbjuda sill även i framtiden. När handeln prioriterar hållbara alternativ skickar det en stark signal och driver utvecklingen i rätt riktning.

Läs mer om hållbar sill och inspireras av goda recept inför påsken!

Marknaden tar ställning för haven
Inför årets påsk är utbudet av MSC-märkt sill bredare än på länge. Allt fler produkter bär nu MSC-märkningen, och även marknadsledaren Abba ställer om till Nordsjösillen.

– Vi vill att framtidens generationer också ska kunna njuta av sill till påsken. Därför är det viktigt att vi tar ansvar för var fisken kommer ifrån och hur den fiskas. Att vi nu helt går över till Nordsjösill och succesivt börjar MSC-märka våra produkter är ett viktigt steg, säger Cecilia Isaksson Sajland på Orkla Foods i Sverige, som står bakom Abba.

Sammantaget gör omställningen att konsumenter över hela landet enklare kan kombinera tradition med ansvar för haven när de dukar upp till påsk.

– Påskbordet är en symbol för gemenskap och tradition, men det är också ett tillfälle att påverka. Om sillen ska serveras ska den också vara fiskad med omtanke om haven, avslutar Carl Dahlman.

Marine Stewardship Council är en internationell, icke-vinstdrivande organisation som arbetar för att motverka överfiske och säkra tillgången på fisk och skaldjur för framtiden. Genom en vetenskapligt baserad miljöstandard för hållbart fiske och en spårbarhetscertifiering för leverantörsledet gör MSC det möjligt för konsumenter och företag att välja fisk och skaldjur från hållbara bestånd. Den blå MSC-märkningen finns i dag på tusentals produkter världen över och är en av de mest etablerade miljömärkningarna för vildfångad fisk.

Läs mer på https://www.msc.org/se.

 

stinaherrlin

Learn More →