Upptäck 30 års kvalitet på Trähuset i Sorundas nya stugutställning

Trähuset i Sorunda AB är specialister på friggebodar, attefallshus, garage och fritidshus. Företaget, som i år firar 30 år, är känt för sina gedigna och monteringsfärdiga byggsatser. Här är kvalitet och enkelhet i fokus – med produkter som kunderna själva enkelt kan montera, helt utan krångel.

Sedan starten för 30 år sedan har Trähuset i Sorunda AB utvecklat och förfinat sina byggsatser till en kvalitet som tydligt skiljer dem från konkurrenterna. Med produktion i Sverige, svenska underleverantörer och robusta konstruktioner har företaget etablerat sig som ett självklart val för den som söker hållbara, långsiktiga lösningar till trädgården eller sommarstället.

I år gör företaget en större satsning genom att öppna en helt ny stugutställning i Sorunda, söder om Stockholm. Utställningen består av flera färdiga stugmodeller i varierande storlekar, från små friggebodar på sex kvadratmeter till större attefallshus och fritidshus upp till 30 kvadratmeter. Alla stugor är utrustade med automatisk belysning och är tillgängliga för besök dygnet runt, något som blivit mycket uppskattat av både kunder och förbipasserande.

– Vi vill göra det så enkelt som möjligt för kunderna att själva upptäcka och uppleva kvaliteten i våra produkter. Många vill gärna se och känna på ett hus innan de bestämmer sig, och det kan man göra hos oss när som helst, säger Bosse Olsson, hustillverkare på Trähuset i Sorunda AB.

Vill du veta mer? Klicka här!

Enkelhet möter hållbarhet
En av Trähuset i Sorunda AB:s styrkor är deras genomtänkta byggsatser. Här handlar det inte om avancerade eller tidskrävande processer – tvärtom är enkelheten något som företaget är stolt över. Byggsatserna levereras kompletta med alla delar redan sågade och kapade. Du slipper tidskrävande förberedelser, vilket sparar både tid och pengar.

Produkterna är dessutom konstruerade för att vara enkla att montera även för den som inte är snickare. Vill man ändå ta hjälp av proffs går montaget mycket snabbt, eftersom allt redan är noggrant förberett.

– Vi har medvetet valt att inte sälja nyckelfärdiga hus. Istället erbjuder vi en lösning där kunden får en komplett, monteringsklar byggsats av högsta kvalitet. Det är uppskattat och gör att kunden själv har kontroll över bygget utan att det blir komplicerat, säger Bosse.

Läs mer om Trähuset i Sorunda AB här

Svensk kvalitet i varje detalj
Under jubileumsåret har Trähuset i Sorunda AB ytterligare förstärkt och renodlat sitt sortiment med förbättrade konstruktioner. De kraftiga dimensionerna ger en robusthet och hållbarhet som tydligt märks när man jämför med många andra produkter på marknaden. Detta är en medveten strategi där kvalitet alltid går före pris.

– Vi är inte billigast, och det finns en anledning. Vi arbetar med svenska leverantörer, svenska material och håller en hög kvalitet i alla detaljer. Det innebär att husen håller i generationer, inte bara några säsonger, säger Bosse Olsson.

För att fira företagets 30-årsjubileum har Trähuset i Sorunda AB dessutom inlett ett samarbete med Flügger där alla kunder erbjuds 35 procent rabatt på färg. Detta är ett perfekt tillfälle för att inte bara måla sin nya stuga, utan även passa på att fräscha upp huvudbyggnaden hemma – eller på landet.

– Erbjudandet från Flügger är verkligen generöst och uppskattat bland våra kunder. Det ger ett mervärde och något extra i samband med vårt jubileum, berättar Bosse.

Oavsett om du är på jakt efter ett mindre förråd, ett attefallshus, en friggebod eller ett komplett fritidshus så finns lösningarna som håller länge hos Trähuset i Sorunda AB. Besök deras nya stugutställning och se själv varför kunderna återkommer år efter år.

– Våra hus är byggda för att vara tidlösa och hållbara. När du väljer Trähuset i Sorunda AB gör du en investering som håller, både kvalitetsmässigt och estetiskt. Det är skillnaden som märks direkt, avslutar Bosse Olsson.

Hos Trähuset i Sorunda brinner vi för att skapa hållbara och funktionella byggnader som passar just dina behov.

Med över 30 års erfarenhet i branschen har vi blivit experter på att bygga attefallshus, garage och fritidshus av högsta kvalitet. Vi tror på personligt bemötande och arbetar nära våra kunder för att hitta bästa möjliga lösning för varje byggprojekt.

Vår egen fabrik ger oss full kontroll över produktionen, vilket gör att vi kan leverera kundanpassade lösningar. Oavsett om du behöver ett litet garage, ett sommarhus eller ett större attefallshus, finns vi här för att hjälpa dig från idé till färdig byggnad.

Victor Christophe

Learn More →